KSN > Sportovec roku > Historické výsledky

Historické výsledky

Anketu Sportovec roku pořádají sportovní novináři od roku 1959. První slavnostní vyhlášení výsledků se odehrálo 17. prosince 1959 v Praze v rámci výroční členské schůze sportovních novinářů. O rok později byl poprvé vyhlášen také nejlepší kolektiv.

Po rozpadu Československa se koná každoroční vyhlášení výsledků ankety Sportovec roku České republiky.
Od roku 2000 je v rámci ankety vyhlašována i Sportovní legenda, která získává Cenu Emila Zátopka, čímž je symbolicky uvedena do sportovní síně slávy.

1959 – Vladimír Jirásek (vodní slalom)
1960 – Eva Bosáková (sportovní gymnastika)
1961 – Josef Mikoláš (lední hokej)
1962 – Eva a Pavel Romanovi (krasobruslení)
1963 – Václav Kozák (veslování – skif)
1964 – Věra Čáslavská (sportovní gymnastika)
1965 – Ludvík Daněk (atletika – hod diskem)
1966 – Věra Čáslavská (sportovní gymnastika)
1967 – Věra Čáslavská (sportovní gymnastika)
1968 – Věra Čáslavská (sportovní gymnastika)
1969 – Milena Rezková (atletika – skok do výšky)
1970 – Ladislav Rygl (lyžování – severská kombinace)
1971 – Ondrej Nepela (krasobruslení)
1972 – Ludvík Daněk (atletika – hod diskem)
1973 – Jan Kodeš (tenis)
1974 – Vítězslav Mácha (řeckořímský zápas)
1975 – Karel Kodejška (skoky na lyžích)
1976 – Anton Tkáč (dráhová cyklistika)
1977 – Vítězslav Mácha (řeckořímský zápas)
1978 – Anton Tkáč (dráhová cyklistika)
1979 – Jan a Jindřich Pospíšilové (kolová)
1980 – Ota Zaremba (vzpírání)
1981 – Jarmila Kratochvílová (atletika – běžecké disciplíny)
1982 – Imrich Bugár (atletika – hod diskem)
1983 – Jarmila Kratochvílová (atletika – běžecké disciplíny)
1984 – Květa Jeriová (běh na lyžích)
1985 – Petr Jirmus (letecká akrobacie)
1986 – Jozef Pribilinec (atletika – chůze)
1987 – Jiří Parma (skoky na lyžích)
1988 – Jozef Pribilinec (atletika – chůze)
1989 – Attila Szabó (rychlostní kanoistika),
1990 – Jozef Lohyňa (zápas ve volném stylu)
1991 – Radomír Šimůnek (cyklokros)
1992 – Robert Změlík (atletika – desetiboj)
1993 – Jan Železný (atletika – oštěp)
1994 – Dominik Hašek (lední hokej)
1995 – Jan Železný (atletika – oštěp)
1996 – Martin Doktor (kanoistika)
1997 – Tomáš Dvořák (atletika – desetiboj)
1998 – Dominik Hašek (lední hokej)
1999 – Tomáš Dvořák (atletika – desetiboj)
2000 – Jan Železný (atletika – oštěp)
2001 – Jan Železný (atletika – oštěp)
2002 – Aleš Valenta (akrobatické lyžování)
2003 – Pavel Nedvěd (fotbal)
2004 – Roman Šebrle (atletika)
2005 – Jaromír Jágr (lední hokej)
2006 – Kateřina Neumannová (běh na lyžích)
2007 – Martina Sáblíková (rychlobruslení)
2008 – Barbora Špotáková (atletika – oštěp)
2009 – Martina Sáblíková (rychlobruslení)
2010 – Martina Sáblíková (rychlobruslení)
2011 – Petra Kvitová (tenis)
2012 – Barbora Špotáková (atletika)
2013 – Zuzana Hejnová (atletika)
2014 – Petra Kvitová (tenis)
2015 – Zuzana Hejnová (atletika)
2016 – Lukáš Krpálek (judo)
2017 – Gabriela Koukalová (biatlon)
2018 – Ester Ledecká (alpské lyžování a snowboarding)
2019 – Lukáš Krpálek (judo)
2020 – David Pastrňák (hokej)
2021 – Lukáš Krpálek (judo)

1959nevyhlašováno
1960nevyhlašováno
1961 – hokejisté ČSSR
1962 – fotbalisté ČSSR
1963 – házenkáři Dukly Praha
1964 – volejbalisté ČSSR
1965 – hokejisté ČSSR
1966 – volejbalisté ČSSR
1967 – házenkáři ČSSR
1968 – hokejisté ČSSR
1969 – hokejisté ČSSR
1970nevyhlašováno
1971nevyhlašováno
1972nevyhlašováno
1973nevyhlašováno
1974nevyhlašováno
1975nevyhlašováno
1976 – nevyhlašováno
1977 – nevyhlašováno

1978 – trophy team motocyklové Šestidenní
1979 – nevyhlášeno
1980 – fotbaloví olympionici ČSSR
1981 – cyklisté silničáři
1982 – trophy team motocyklové Šestidenní
1983 – tenistky ČSSR
1984 – lyžařská štafeta žen ČSSR
1985 – hokejisté ČSSR
1986 – stíhací družstvo cyklistů ČSSR
1987 – volejbalistky ČSSR
1988 – lyžařská štafeta mužů ČSSR
1989 – lyžařská štafeta mužů ČSFR
1990 – fotbalisté ČSFR
1991 – stolní tenisté ČSFR
1992 – hokejisté ČSFR
1993 – skokani na lyžích ČSFR
1994 – družstvo sportovních střelců ČR
1995 – fotbalisté ČR
1996 – fotbalisté ČR
1997 – hokejisté ČR
1998 – hokejisté ČR
1999 – fotbalisté ČR
2000 – hokejisté ČR
2001 – hokejisté ČR
2002 – fotbalisté ČR do 21 let
2003 – fotbalisté ČR
2004 – fotbalisté ČR
2005 – hokejisté ČR
2006 – hokejisté ČR
2007 – fotbalisté ČR do 20 let
2008 – fotbalisté Slavie
2009 – tenisté ČR
2010 – hokejisté ČR
2011 – tenistky ČR
2012 – tenisté ČR
2013 – tenisté ČR
2014 – tenistky ČR
2015 – tenistky ČR
2016 – tenistky ČR
2017 – česká reprezentace v malém fotbalu
2018 – tenistky ČR
2019 – basketbalisté ČR
2020 – smíšená štafeta biatlonistů ČR
2021 – basketbalisté ČR

Cena Emila Zátopka

2000 – Emil Zátopek
2001 – Věra Čáslavská
2002 – Jiří Raška
2003 – Dana Zátopková
2004 – Ivan Hlinka
2005 – Josef Masopust
2006 – Martina Navrátilová
2007 – Hokejoví mistři světa z roku 1947
2008 – Jan Železný
2009 – Ája Vrzáňová
2010 – Eva Bosáková
2011 – Jan Kodeš
2012 – Čs. fotbalová reprezentace 1962
2013 – Jarmila Kratochvílová
2014 – Miloslava Rezková-Hübnerová
2015 – Jaroslav Holík, Jiří Holík
2016 – Alois Hudec
2017 – Házenkářští mistři světa z roku 1967
2018 – Jana Novotná
2019 – Jiří Daler
2020 – Antonín Panenka
2021 – Vítězslav Mácha

ODDANOST SPORTU

2020 – Zdeněk Růžička
2021 – Aleš Suk

JUNIOR ROKU

2019 – Jonáš Forejtek
2020nevyhlašováno
2021 – František Doubek (atletika)