Přeskočit na obsah

Sportovcem roku 2014 je tenistka Petra Kvitová

Sportovcem roku 2014 se stala tenistka Petra Kvitová. V historicky nejtěsnějším hlasování v anketě Klubu sportovních novinářů wimbledonská vítězka porazila o pouhých 10 bodů olympijskou šampionku ve snowboardcrossu Evu Samkovou. Ocenění získala podruhé v kariéře po roce 2011.

Třetí místo obsadila další zlatá medailistka ze Soči rychlobruslařka Martina Sáblíková. Nejlepším týmem jsou české tenistky, které i s Kvitovou vyhrály Fed Cup.
Hlasování žurnalistů bylo těsné, ještě nedlouho před uzávěrkou byla na špici mezi Kvitovou a Samkovou remíza, v závěru se jazýček na vahách přiklonil ke čtvrté ženě aktuálního světového tenisového žebříčku.

Sáblíková do boje o vítězství nezasáhla, byť na olympijských hrách vybojovala vedle zlata ještě stříbro. Pod pomyslnými stupni vítězů skončil trojnásobný olympijský medailista v biatlonu Ondřej Moravec.

V 56. ročníku odborné ankety, vyhlašované Klubem sportovních novinářů, rozhodly o pořadí hlasy celkem 199 žurnalistů. Žena zvítězila podeváté za sebou, dominanci něžného pohlaví podtrhla pátým místem další biatlonistka Gabriela Soukalová a šestým oštěpařka Barbora Špotáková. Posledním mužem na prvním místě byl v roce 2005 hokejista Jaromír Jágr.
Sportovní legendou se stala in memoriam Miloslava Rezková-Hübnerová, olympijská vítězka ve skoku do výšky z roku 1968. Cenu převzala dcera Linda Hübnerová z rukou Věry Čáslavské.

Nejlepším sportovcem roku v juniorské kategorii, kterou vyhlašuje Nadace České sportovní reprezentace, se stala juniorská mistryně světa na 10 km chůze Anežka Drahotová.

Dosud nejtěsnější hlasování v hlavní kategorii se datuje k roku 2007, kdy Sáblíková o 32 bodů porazila Špotákovou. Petra Kvitová byla na prvním místě na 69 hlasovacích lístcích, Eva Samková a Martina Sáblíková shodně na čtyřiceti. Kromě devátého veslaře Ondřeje Synka se všichni ostatní sportovci alespoň na jednom hlasovacím lístku objevili na prvním místě.

Přímý přenos vyhlášení z pražského hotelu Hilton moderovali Lucie Výborná a Jan Pokorný, kulturní program zpestřili tanečními vystoupeními Samková či Synek. Slavnostní večer doplnila hudební vystoupení Miroslava Žbirky a Anny K.