Přeskočit na obsah

Překážkářka Zuzana Hejnová je Sportovkyní roku 2013

Atletka Zuzana Hejnová vyhrála 55. ročník novinářské ankety Sportovec roku 2013. Za mistryní světa v běhu na 400 metrů překážek skončili oštěpař Vítězslav Veselý a tenista Tomáš Berdych. Mezi kolektivy vyhrál daviscupový tým českých tenistů.

Mistryně světa a vítězka Diamantové ligy prožila skvělý rok, v němž vyhrála všech 13 závodů, do nichž nastoupila. Má už tituly nejlepší atletky České republiky i Evropy a ve středu 18. prosince, tedy předvečer svých 27. narozenin, byla Zuzana Hejnová vyhlášena Sportovkyní roku.

V 55. ročníku ankety Klubu sportovních novinářů vyhrála s velkým náskokem 595 bodů před dalším atletem, oštěpařem Vítězslavem Veselým. Třetí místo patří Tomáši Berdychovi, který navíc s celým daviscupovým týmem vyhrál soutěž kolektivů.

Po osmé v řadě vyhrála anketu žena. Posledním mužským vítězem byl v roce 2005 Jaromír Jágr.

Žezlo přebrala Hejnová po jiné atletce, oštěpařce Barboře Špotákové, která letošní sezonu kvůli mateřství vynechala. Zástupce běžeckých atletických disciplín však anketu nevyhrál rovných třicet let. Před Hejnovou si naposledy pro titul Sportovkyně roku doběhla v roce 1983 Jarmila Kratochvílová.

Letos stála tato fenomenální běžkyně z 80. let na pódiu znovu, přebírala totiž Cenu Emila Zátopka pro Sportovní legendu, čímž vstoupila do pomyslné síně slávy. Dvaašedesátiletá Kratochvílová je držitelkou dodnes platného světového rekordu v běhu na 800 metrů; její čas 1:53,28 za třicet let nikdo nepřekonal.

Anketu o nejlepšího juniorského sportovce ovládly dvě snowboardistky, které se chystají na ZOH do Soči. Zvítězila Ester Ledecká před Evou Samkovou.

Do ankety Klubu sportovních novinářů přispělo svými hlasy celkem 208 žurnalistů. Vítěze obou kategorií dekoroval předseda Klubu sportovních novinářů Zdeněk Pavlis.