KSN > Aktuality > Ankety > Sportovec roku > Anketu Sportovec roku 2020 vyhrál hokejista Pastrňák a biatlonová štafeta

Anketu Sportovec roku 2020 vyhrál hokejista Pastrňák a biatlonová štafeta

Sportovcem roku 2020 byl v anketě Klubu sportovních novinářů zvolen hokejista David Pastrňák. Nejlepší střelec základní části NHL zvítězil před Ester Ledeckou a Martinou Sáblíkovou. Kolektivem roku je biatlonová štafeta, do síně slávy vstoupil bývalý fotbalista Antonín Panenka.

Patnáct let se čekalo, než anketu znovu vyhraje zástupce kolektivního sportu. A opět uspěl hokejista, na Jaromíra Jágra z roku 2005 nyní navázal David Pastrňák. Čtyřiadvacetiletý útočník týmu Boston Bruins v předčasně ukončené základní části NHL získal Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce. V anketě Sportovec roku se Pastrňák dostal mezi deset nejlepších potřetí v řadě. V roce 2018 byl čtvrtý, loni obsadil třetí místo, letos poskočil na úplný vrchol.

Jednotlivci:

1. David Pastrňák 1253

2. Ester Ledecká 1109

3. Martina Sáblíková 1051

4. Tomáš Souček 994

5. Petra Kvitová 936

6. Ondřej Palát 915

7. Jiří Prskavec 789

8. Tomáš Satoranský 686

9. Markéta Davidová 673

10. Tomáš Bábek 648

Kolektivy:

1. Smíšená štafeta biatlonistů ČR (Eva Kristejn Puskarčíková, Markéta Davidová, Ondřej Moravec a Michal Krčmář) 336

2. Fotbalisté ČR 336

3. Fotbalisté ČR do 21 let 307

Zisku křišťálové koruny, která anketu provází od roku 1993, si hokejista nesmírně považoval. „Nejkrásnější dárek, jaký jsem mohl k letošním Vánocům dostat. Koruna je nádherná. Přímo skvostná,“ laskal v rukou křišťálovou trofej. „Doma mi udělali parádní Síň slávy, takže koruna bude nejprve pod stromečkem, a pak na nejvýznamnějším místě mezi všemi trofejemi a cenami, které jsem v kariéře zatím získal,“ ujišťoval.

Za dvaašedesát let existence ankety teprve jako čtvrtý hokejista po Josefu Mikolášovi, Dominiku Haškovi a Jaromíru Jágrovi. „Neskutečné, nikdy jsem
si nedokázal představit, že bych se mohl stát Sportovcem roku jako oni. Hokej je přece jen kolektivním sportem, takže na jednotlivce se pohlíží
jinak.“

Pastrňák vyhrál na body poměrně přesvědčivě, nicméně nejvíce prvních míst na hlasovacích lístcích získala Martina Sáblíkovou. Rychlobruslařce dalo nejvyšší možný počet bodů 45 novinářů, Pastrňák jich dostal 36 a Tomáš Souček 33. Na první místo některého z hlasovacích lístků se dostal každý z deseti nominovaných finalistů – na konci tohoto žebříčku jsou Tomáš Bábek (3) a Jiří Prskavec (2).

Lyžařku a snowboardistku Ester Ledeckou nominovalo nejvýše dvacet voličů, ale v popředí ji viděla drtivá většina, čímž se vítězka ankety z roku 2018 vyhoupla na konečné druhé místo.

Z. Pavlis.jpg

Martina Sáblíková potvrdila třetím místem svoji dlouhodobou úspěšnost. Na medailové pozici je už po osmé v kariéře. V letech 2007, 2009 a 2010 zvítězila, dvakrát byla druhá a letos si připsala už potřetí bronzovou příčku. Jestliže Pastrňák je první hokejový vítěz od Jágrova triumfu v roce 2005, tak Tomáš Souček je nejlépe umístěným fotbalistou od roku 2004, kdy byl rovněž na čtvrtém místě Pavel Nedvěd. Mezitím sice Petr Čech posbíral osm
nominací, ale nejlépe skončil pátý.

Tenistka Petra Kvitová je už dvojnásobnou vítězkou ankety, ale její letošní páté místo je pro ni třetím nejlepším výsledkem v kariéře. Pro trio Ondřej Palát, Markéta Davidová a Tomáš Bábek byl už postup do finále jejich maximem, naopak Tomáš Satoranský klesl z loňské druhé příčky na osmou, Jiří Prskavec si pohoršil z šestého místa na sedmé.

Pro připomenutí – loňský vítěz judista Lukáš Krpálek v letošním ročníku nezískal ani bod a z TOP10 z minulého roku v nominaci chyběli i snowboardistka Eva Samková, lezec Adam Ondra a tenistky Karolína Plíšková s Barborou Strýcovou.