Přeskočit na obsah

Zpráva o stavu tiskových center. Zajímají nás podmínky pro práci médií

Výborné podmínky měli novináři pro svoji práci na dvou světových šampionátech, které se v úvodu roku 2024 v Česku konaly. Pořadatelům MS v cyklokrosu v Táboře i MS v biatlonu v Novém Městě na Moravě patří poděkování a pochvala, naopak na evropském poháru ve snowboardu tiskové středisko úplně chybělo.

O zabezpečení práce médií jednali zástupci KSN s předsedou Národní sportovní agentury Ondřejem Šebkem. Vybavení tiskových středisek, snadný přístup ke sportovcům do mixzón či na tiskové konference, novinářské tribuny i fotografické pozice na sportovištích jsou pro naši práci stěžejní. Předseda NSA přislíbil, že zabezpečení odpovídajících podmínek pro média bude jedním z kritérií, na která bude přihlíženo při rozhodování o dotacích pořadatelům.

Klub sportovních novinářů mediální zázemí dlouhodobě řeší při jednáních se sportovními svazy a dalšími organizacemi. Na webových stránkách budeme pravidelně hodnotit proběhlé akce, se svými podněty se mohou přihlásit i členové klubu na mailové adrese vybor@ksn.cz.

MS v cyklokrosu v Táboře

Tiskové středisko bylo umístěno v tělocvičně ZŠ, takže bylo dostatečně prostorné. Tiskové konference s medailisty/medailistkami seniorských kategorií probíhaly přímo v tiskovém středisku, byly moderované a dobře ozvučené, prostor pro dotazy novinářů byl dostatečný.

Vzdálenost od tiskového střediska na samotné sportoviště nebyla nejkratší, ale kdo jezdí na cyklistické závody, toho to nijak nepřekvapí, na podnicích Grand Tours to bývá i horší. Navíc přímo na sportovišti byla vyčleněna zastřešená mix zóna, kam sportovci po skončení závodů poctivě chodili a tudíž nebyl problém s nimi mluvit.

Pro novináře byl v tiskovém středisku dostatečně zajištěn pitný režim i drobné občerstvení.

Mezi nedostatky bych zařadila vypadávající wi-fi připojení. Co mě překvapilo, byl systém kontroly při vstupu do tiskového střediska. Každý novinář si musel „pípnout“ při vstupu na přístroji k tomu určeném a při odchodu zase na jiném „odpípnout“. Nevím, jestli je to systém UCI, nikde jinde jsem se s tím za léta praxe nesetkala. Tento systém působil trochu zmatečně a někoho mohl i obtěžovat. Navíc mnohdy nebyl problém projít i bez pípnutí, takže to vše bylo i tak trochu zbytečné.
(Romana Barboříková, deník Sport)

MS v biatlonu v Novém Městě na Moravě

Servis pro média byl ve Vysočina areně v podání zkušeného místního týmu na tradičně špičkové úrovni, za což patří poděkování Tomáši Hermannovi, jenž měl během šampionátu média na starosti, i vedoucí tiskového střediska Gražyně Lachmanové.

Tiskové středisko bylo kapacitně dostačující, oceňuji, že rezervace míst probíhala prostřednictvím oficiálních samolepících štítků od organizátorů, nedocházelo tedy k „pirátským“ zabíráním stolů způsobem, že si každý nalepí co chce, kam chce.

V tiskovém středisku pro píšící média zároveň probíhaly tiskové konference, což při běžném ruchu ve středisku občas komplikuje slyšitelnost hostů konferencí, ale rozlehlá místnost byla kvalitně ozvučena, takže s tím nebyl problém. Stejně tak občasné problémy s wi-fi připojením byly hned napraveny.

Fotografové a audiovizuální média měli svoji vlastní místnost o patro níže, celé tiskové středisko má ideální polohu s výhledem na trať a rychlou dostupností do mixzóny. Nadstandardní bylo i stravování pro média s teplými jídly po dobu soutěží, což novináři ocenili během většinou více než osmihodinových pobytů na stadionu.

Práce v mixzóně byla složitější s ohledem na její umístění pod tribunou a reproduktory. Zejména pokud respondenti přicházeli ještě během závodů, bylo složité jejich slova slyšet, ale to je daň za skvělou atmosféru a rychlou dostupnost hlasů závodníků.

Dobře fungovala na stadiónu spolupráce s mediálním manažerem českého týmu Karlem Halberštádtem, který zprostředkovával komunikaci se závodníky.

Velmi oceňuji i fungování fotografického týmu v čele s Petrem Slavíkem, kdy mají média okamžitě k dispozici fotografie závodníků, navíc se Slavík v maximální míře snaží vyhovět i co se týče specifických požadavků na fotky. V tom může být biatlon vzorem pro další sporty.

Akreditační proces byl rychlý, dostupné bylo v rámci možností areálu i parkování pro média ve vzdálenosti zhruba jednoho kilometru od tiskového střediska, organizátoři v čele s ředitelem závodů Vlastimilem Jakešem vyšli vstříc také při shánění ubytování.
(Michal Osoba, deník Právo)

Evropský pohár SBX Dolní Morava

V tomto případě není co hodnotit, přestože šlo o Evropský pohár, bylo zabezpečení tiskového střediska nulové, protože nebylo ani samotné tiskové středisko. Ze strany pořadatelů bylo vstřícným krokem to, že umožnili přístup k průběžným online výsledkům, ale ani to nemůže nahradit fungující press centrum s alespoň základními informacemi.

Halové MS v atletice Glasgow

Sice nejde o akci pořádanou na našem území, ale chci ji zmínit, protože ukázala docela zásadní problém v trendu, který budeme řešit prostřednictvím AIPS. Samotné tiskové středisko bylo v pořádku, sice z větší části zaplněné fotografy, ale dalo se v něm najít místo pro práci, dobře fungovala WiFi a byl i dostatek zásuvek. Velkým problémem ovšem byla doprava. Pod heslem „udržitelnost“ byl zredukován počet autobusů mezi oficiálním media hotelem a sportovištěm na 4 dopoledne před zahájením programu a 4 v noci po skončení programu. Neexistovalo spojení v čase mezi dopoledním a odpoledním programem. Navíc doprava byla realizována minibusy, které svou kapacitou nedostačovaly potřebám a většinou se do nich všichni novináři nedostali. Kapacita 17 míst je opravdu žalostná. Výsledkem pak bylo to, že většina novinářů rezignovala na oficiální dopravu a k přesunům používala taxi. To je v zásadním rozporu s pravidly udržitelnosti, navíc to zvyšuje náklady na novinářskou práci, přestože byl oficiální hotel prezentován jako ubytování se zajištěnou dopravou.
(Michal Dusík, Česká televize)