KSN > Aktuality > Ankety > Sportovec roku > Sportovec roku se bude vyhlašovat i letos. Hlasování právě odstartovalo

Sportovec roku se bude vyhlašovat i letos. Hlasování právě odstartovalo

Tradiční anketa Sportovec roku se nezastaví ani v roce, který zásadně ovlivnila celosvětová epidemie nemoci covid-19. Sportovní novináři právě nyní zahájili dvoukolový volební proces, ze kterého vzejde už 62. vítěz nejstarší české sportovní ankety. „Sportovní svět přišel o spoustu vrcholných událostí, i tak se ovšem podařilo uspořádat řadu akcí, které přinesly skvělé výkony a také úspěchy českých sportovců. I proto tradice ankety Sportovec roku pokračuje,“ řekl Zdeněk Pavlis, předseda Klubu sportovních novinářů, který anketu každoročně organizuje.

Sportovec roku se tradičně volí ve dvou kolech; první fáze určí desítku nejlepších, z nichž členové KSN vyberou vítěze. V prvním kole se hlasuje od 18. do 30. listopadu, uzávěrka je 30. 11. ve 13:00 hodin. Finálová volba bude probíhat od 1. do 7. prosince.

Termín slavnostního vyhlášení byl letos stanoven na úterý 22. prosince. „Vzhledem k panujícím hygienickým opatřením a vládním nařízením nejspíše proběhne jiným způsobem a v jiném režimu než v letech předchozích,“ upozorňuje předseda KSN.

Čeští sportovci i v roce 2020 vozili medaile ze světových a evropských šampionátů, bodovali ve Světovém poháru, uspěli v silné mezinárodní konkurenci na turnajích, závodech i v prestižních ligových soutěžích.

Olympijské hry, hokejové MS, fotbalové Euro, tenisový Wimbledon, to všechno jsou sportovní podniky, které obvykle určovaly největší favority ankety. Letos budeme muset hledat jinde, protože koronavirus tyhle globální soutěže zastavil. „Výbor Klubu sportovních novinářů se jednomyslně shodl, že i za téhle situace chceme Sportovce roku 2020 vyhlásit,“ řekl Zdeněk Pavlis. „Prožívali jsme sice prazvláštní rok, ale vzpomeňme, kolik takových roků už v minulosti bylo… Svět tehdy sice nedecimovala pandemie, zato ho dělila železná opona, která si často brala sport jako rukojmí. Jako třeba před čtyřiceti lety v případě olympijských her v Moskvě, stejně jako čtyři roky poté v Los Angeles, které musela československá výprava na příkaz tehdejší mocenské garnitury bojkotovat. Celá jedna generace tak přišla o vrchol čtyřletého úsilí a v mnoha případech i o chvíle slávy a triumfů, které by se docela jistě promítly do výsledků ankety. A nezapomínejme ani na ty sportovce, kteří nesměli reprezentovat z politických důvodů a jejichž jména měla navždy zmizet z encyklopedií i z paměti lidí. I proto jsme nechtěli, aby letošní výkony a úspěchy zůstaly zapomenuty navzdory prazvláštnímu roku, který jsme všichni prožili,“ dodal předseda KSN.

Volit můžete po přihlášení do osobního profilu, odkaz na stránku s hlasováním „Sportovec roku“ najdete v levé svislé navigaci pod odkazem „Můj profil“. Nezapomeňte po odhlasování v kategorii jednotlivců přejít i k hlasování pro kolektivy.

Po odeslání do každé z kategorií vám systém automaticky pošle potvrzující e-mail i s informací, pro koho jste hlasovali a jak jste rozdělili své body. Pokud jste toto potvrzení neobdrželi, zřejmě jste hlasovací lístek neuložili a volbu musíte opakovat!

Ke svému hlasování se můžete až do uzávěrky vracet a měnit ho.

PŘÍLOHA: PŘEHLED NEJLEPŠCH SPORTOVNÍCH VÝKONŮ ROKU 2020

Trojnásobná vítězka ankety Martina Sáblíková znovu sbírala vavříny na rychlobruslařských oválech. Na mistrovství světa vyhrála závod na 3000 metrů a na pětikilometrové vzdálenosti skončila druhá, navíc už potřinácté vyhrála celkové hodnocení Světového poháru na dlouhých tratích. Na „pětce“ dvakrát vylepšila vlastní světový rekord, ale poté její maximum překonala Ruska Natalija Voroninová. „To všechno z ní dělá nejvážnější aspirantku na křišťálovou korunu určenou králi či v jejím případě královně českého sportu. Pokud padne volba nakonec skutečně na Martinu, stane se po Věře Čáslavské a Janu Železném teprve třetím sportovcem v historii, který anketu vyhrál čtyřikrát,“ poznamenal předseda Pavlis.

Dařilo se i Ester Ledecké, která úspěšně kombinuje dva zimní sporty – alpské lyžování a snowboarding. Jako první v historii dokázala v jedné sezoně vyhrát závod Světového poháru v obou disciplínách. Celkově byla ve Světovém poháru druhá ve sjezdu a třetí v kombinaci. Petra Kvitová měla z českých tenistek nejlepší výsledky na grandslamových turnajích. Na Roland Garros v Paříži dokráčela do semifinále, na Australian Open skončila o kolo dříve. Barbora Krejčíková v Austrálii obhájila vítězství ve smíšené čtyřhře.

Výraznou stopu zanechali v uplynulém ročníku NHL čeští hokejisté. Bostonský útočník David Pastrňák v předčasně ukončené základní části získal Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce soutěže, dvojice Ondřej Palát a Jan Rutta poté s Tampou Bay vyhrála Stanleyův pohár. Basketbalista Tomáš Satoranský zůstává jediným Čechem v další prestižní zámořské soutěži NBA.

Fotbalový brankář Tomáš Vaclík vyhrál se španělskou Sevillou Evropskou ligu. Povedený rok prožil i záložník Tomáš Souček, který po zimním odchodu ze Slavie ihned začal nastupovat v Premier League a stal se jedním z důležitých hráčů West Hamu. Ovládl také anketu KSN Zlatý míč ČR.

Dařilo se i cyklistům. Josef Černý se na Giru d’Italia postaral o první české etapové vítězství po osmi letech, Tomáš Babák se zase stal na dráze mistrem Evropy v závodě na kilometr s pevným startem. Sára Kaňkovská vybojovala stříbro v keirinu.

Biatlonistka Lucie Charvátová šokovala na mistrovství světa bronzem ve sprintu a získala svou první individuální medaili na velké akci. V celkovém hodnocení Světového poháru se nejvíce dařilo Markétě Davidové, která obsadila konečné 14. místo a v seriálu třikrát dojela pro bronz ve sprintu. Olympijská vítězka Eva Samková skončila ve Světovém poháru ve snowboardcrossu čtvrtá.

Úspěšný rok prožili i vodní slalomáři. Kajakář Jiří Prskavec se stal počtvrté mistrem Evropy, o den později ho na domácí trati v pražské Troji mezi ženami napodobila Kateřina Kudějová. Kanoistkám kralovala Gabriela Satková před další Češkou Terezou Fišerovou, v mužích byl druhý Lukáš Rohan. Lezec Adam Ondra vyhrál závod Světového poháru na obtížnost.

Dnes zahájené hlasování bude mít uzávěrku v pondělí 30. listopadu, takže novináři budou mít dost času na to, aby ve své volbě zohlednili i případné úspěchy českých judistů na blížícím se mistrovství Evropy. A v akci bude i Lukáš Krapálek, dvojnásobný vítěz ankety.

V kolektivech zaujala třetím místem na světovém šampionátu biatlonová štafetaDráhoví cyklisté vybojovali v týmovém sprintu na mistrovství Evropy stříbro. Na evropském šampionátu vodních slalomářů pak v závodě hlídek triumfovaly kajakářky i kanoistky. Futsalisté se po postupu přes favorizované Chorvatsko dostali na mistrovství světa, fotbalová reprezentace do 21 let si v kvalifikaci vybojovala přímý postup na evropský šampionát své věkové kategorie. A řekne si o hlasy i fotbalový reprezentační A-tým postupem do elitní skupiny Ligy mistrů? Uvidíme dnes večer.

sport2020.pdf