KSN > Aktuality > Ankety > Sportovec roku > Dvě nominace pro Krejčíkovou i premiéra hokejistek. Volíme Sportovce roku

Dvě nominace pro Krejčíkovou i premiéra hokejistek. Volíme Sportovce roku

Sportovec roku

Anketa Sportovec roku 2021 směřuje do finále. Z hlasování v prvním kole vzešly nominace deseti sportovců a tří kolektivů pro slavnostní vyhlášení, ve druhém kole rozhodujeme o konečném umístění. Vítěze poznáme 22. prosince.

Do prvního kola se zapojil vysoký počet 224 hlasujících a těšíme se na hojnou účast i ve druhé volbě. Na odeslání svých hlasů je tentokrát méně času, uzávěrka je už v úterý 7. prosince v poledne!

SPORTOVEC ROKU 2021 – NOMINACE
(bez bodových zisků, v abecedním pořadí)

Jednotlivci:

Markéta DAVIDOVÁ (biatlon)
David KOSTELECKÝ (střelba)
Barbora KREJČÍKOVÁ (tenis)
Barbora KREJČÍKOVÁ – Kateřina SINIAKOVÁ (tenis)
Lukáš KRPÁLEK (judo)
Ester LEDECKÁ (snowboarding, lyže)
Jiří LIPTÁK (střelba)
Jiří PRSKAVEC (vodní slalom)
Patrik SCHICK (fotbal)
Jakub VADLEJCH (atletika)

Kolektivy:

BASKETBAL – reprezentace ČR, muži
HOKEJ – reprezentace ČR, ženy
FOTBAL – reprezentace ČR, muži

Hlasující stáli před těžkou volbou, jak poskládat desítku nejlepších za rok, v němž čeští sportovci vybojovali jedenáct olympijských medailí, dva tituly mistrů světa v olympijských disciplínách, slavili vítězství ve Stanley Cupu či na grandslamovém turnaji.

Hlasování ukázalo, že ani olympijské stříbro k postupu nemusí stačit. Sestava zlatých medailistů je však kompletní, a právě v ní můžeme hledat největší favority pro druhé kolo hlasování. Zvítězí judista Lukáš Krpálek, vodní slalomář Jiří Prskavec, tenisový pár Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou, či střelec Jiří Lipták?

Nebo dají hlasující větší váhu úspěchům některého z dalších nominovaných?

Olympijské stříbro posunulo mezi největší osobnosti roku oštěpaře Jakuba Vadlejcha a střelce Davida Kosteleckého. Naopak na další medailisty z Tokia už v silné konkurenci místa v TOP10 nezbyla.

Pravidla ankety Sportovec roku už od časů sourozenců Romanových (vítězové v roce 1962) či bratrů Pospíšilů (vítězové 1979) řadí páry do hlavní kategorie společně s individuálními sportovci. Poprvé v historii však nastala situace, že jeden sportovec postoupil do finálové desítky jako jednotlivec a zároveň i v páru. Dokázala to tenistka Barbora Krejčíková, která ve dvojici s Kateřinou Siniakovou vyhrála olympijský turnaj, Roland Garros a Turnaj mistryň, zároveň však prožila mimořádný rok i ve dvouhrách. Vyhrála pařížský grandslam, další dva turnaje WTA a v žebříčku dosáhla na pozici světové trojky.

Loňskou pozici mezi deseti nejlepšími sportovci vedle kajakáře Prskavce obhájily už jen dvě zástupkyně zimních sportů. Biatlonistka Markéta Davidová vyhrála na MS vytrvalostní závod a hlasujícím se připomněla prvním místem hned v úvodní disciplíně nové sezony. Sportovkyně roku 2018 Ester Ledecká letos vybojovala dvě čtvrtá místa na mistrovství světa.

Kolektivní sporty jediného zástupce, a tím je Patrik Schick, nejlepší střelec Eura.

O titulu pro nejlepší sportovní kolektiv se rozhodne mezi třemi reprezentačními týmy. Poprvé v historii se o slovo přihlásila ženská hokejová reprezentace. Soupeřit bude s výběry českých basketbalistů a fotbalistů.

Výsledky budou zveřejněny na slavnostním galavečeru ve středu 22. prosince. Vedle ankety Sportovec roku zde bude udělena Cena Emila Zátopka určená sportovní legendě, dále bude oceněna inspirativní osobnost v anketě Oddanost sportu a dekorován nejlepší Junior roku.