Úvod > Aktuality>Předseda KSN Zdeněk Pavlis dostal Cenu dr. Václava Jíry. Blahopřejeme!

Předseda KSN Zdeněk Pavlis dostal Cenu dr. Václava Jíry. Blahopřejeme!

Dlouholetý šéf našeho klubu, novinář a publicista Zdeněk Pavlis, byl oceněn nejvyšším fotbalovým vyznamenáním Cenou dr. Václava Jíry. Vedle předsedy KSN získali hlavní ceny za rok 2019 trenéři Milan Máčala a František Plass.

Slavnostní udílení Cen dr. Václava Jíry bylo další z mnoha fotbalových akcí, která se s ohledem na průběh opatření souvisejících s nákazou koronavirem COVID-19 neuskutečnilo. Tři nejvyšší fotbalová vyznamenání a třiačtyřicet plaket pro oceněné za jednotlivé kraje a okresy měly být předány v úterý 5. května.

Hlavní ceny předali představitelé FAČR čerstvým laureátům individuálně. Zdeněk Pavlis převzal plaketu v sídle asociace od jejího předsedy Martina Malíka.

Zdeněk Pavlis převzal plaketu od předsedy FAČR Martina Malíka

Zdeněk Pavlis byl na řadě evropských a světových šampionátů, ale i na olympiádách, se sportem, konkrétně s fotbalem, zažil mnohé, přesto má ocenění pro něho velký význam.

„Jsem obrovsky poctěn touto cenou. Nikdy jsem nebyl na velká slova, ale toto mě velmi těší. S panem doktorem Jírou jsem se znal, navštěvoval jsem ho i u něho doma. Byl to chytrý a moudrý pán. Cena se uděluje od třiadevadesátého roku a těší mě, že ji letos přebírám, sice na dálku, ale společně s ikonou plzeňského fotbalu panem Františkem Plassem a s trenérem Milanem Máčalou, se kterým se osobně známe nějakých pětatřicet let. Jsme ve společnosti nejvýznamnějších osobností českého fotbalu, které tuto cenu převzaly v minulosti,“ řekl Zdeněk Pavlis.

Pracuje už přes čtyřicet let jako sportovní novinář a publicista. Působil v redakcích Zemědělských a poté Zemských novin, Lidových novin, Svobodného slova a nyní publikuje na sportovním internetovém portálu www.sport.cz. Celé desetiletí spolupracoval se slovenským fotbalovým týdeníkem Tip, dvacet let je předsedou Klubu sportovních novinářů ČR.

Se sportem procestoval polovinu zeměkoule, zúčastnil se osmi evropských a pěti světových fotbalových šampionátů, pěti olympijských her, stejně jako mistrovství světa a Evropy v krasobruslení, stolním tenise, vzpírání, atletice i dalších významných sportovních podniků. V poslední době se věnuje převážně fotbalu.

Z jeho předchozích knih stojí za připomenutí publikace z produkce nakladatelství XYZ Králové fotbalu a Klub ligových kanonýrů, které jsou věnovány největším postavám českého, resp. československého fotbalu, nebo publikace o olympijských hrách a fotbalových šampionátech či největších postavách českého sportu, zejména pak fotbalu.