Úvod > Aktuality>Pravidla pro práci novinářů na stadionech po restartu fotbalové ligy

Pravidla pro práci novinářů na stadionech po restartu fotbalové ligy

Fotbalové profesionální soutěže znovu startují za přísných bezpečnostních opatřeních a s řadou výrazných omezení. Úpravy budou mít zásadní vliv i na práci novinářů. Ligová fotbalová asociace předložila Klubu sportovních novinářů manuál, který upravuje práci píšících novinářů, rozhlasových reportérů, fotografů a pracovníků klubových médií. Celkový počet těchto osob byl pro první ligu stanoven na osmnáct. 

Příloha: Manuál LFA upravující práci novinářů na 1. a 2. lize

LFA určila, že na zápasech první ligy (a také na druholigových televizních duelech) budou přítomni tři rozhlasoví pracovníci, dvanáct píšících novinářů a tři fotografové. Šest z dvanácti píšících určí LFA na základě dlouhodobého rozdělovníku, dalších pět rozdělí domácí klub mezi své mediální partnery a klubová médií obou klubů, poslední místo bude přidělovat KSN. U fotografů platí, že jedno místo je rezervováno pro ČTK a další dvě osoby určí domácí klub.

Výbor Klubu sportovních novinářů vyjádřil na schůzce se zástupci LFA nespokojenost s nízkým počtem přidělených míst a požaduje rozšíření, přinejmenším s další vlnou uvolňování státem stanovených pravidel. Přes některé neshody v základních otázkách se výbor KSN s LFA dohodl na nastavení podmínek pro práci na stadionech a vzal na sebe spoluzodpovědnost za část rozdělování.

Akreditační karty LFA i novinářské průkazy KSN přestávají na zbytek této sezony platit. Veškeré akreditace se vydávají pro každý zápas jednorázově a organizaci má v souladu se stanovanými kvótami a rozdělovníky na starosti domácí klub. Pořadatelské kluby shromažďují žádosti o akreditace od všech zájemců, uzávěrky jsou vždy 24 hodin před začátkem utkání.

Rozdělovník akreditací byl určen manuálem LFA, který garantuje místa na každém utkání mediálním partnerům a největším redakcím v těchto počtech:

  • 1 ks foto akreditace - pro ČTK

  • 1 ks rozhlas akreditace - pro Radio Impuls
  • 2 ks rozhlas akreditace - pro Český rozhlas – Radiožurnál

  • 1 ks akreditace pro píšící média - pro ČTK
  • 1 ks akreditace pro píšící média - pro CNC / Deník Sport
  • 1 ks akreditace pro píšící média - pro MAFRA / Dnes
  • 1 ks akreditace pro píšící média - pro VLM / Deník
  • 1 ks akreditace pro píšící média - pro eSports / onlajny.com
  • 1 ks akreditace pro píšící média - pro Sport.cz / Právo

Dalších pět akreditací rozdělí pořádající klub. O posledním místě na novinářské tribuně bude rozhodovat tříčlenná komise za fotbalovou sekci KSN, ve které budou Karel Felt (Právo), Petr Havlík (ČTK) a Ondřej Škvor (Sport). Novinářská komise by měla zajistit, že se na zápasech prostřídají i zástupci dalších redakcí.

KSN požadoval, aby mezi redakcemi s garantovaným přístupem na všechny zápasy nebyl VLM/Deník a chtěl toto místo přidat do volného rozdělovníku, jenž je v kompetenci naší komise. To LFA nepřijala s odůvodněním, že Deník je jejím mediálním partnerem. 

Tisková střediska budou uzavřena, pracovní prostor pro novináře by měl být přímo na tribunách. Po celou dobu pohybu po stadionu platí povinnost nosit roušku nebo jinak si zakrývat ústa a nos. Fotografové, kteří se během utkání budou pohybovat v úrovni hrací plochy, musí doložit negativní PCR test, ne starší než 7 dní před restartem soutěží (tedy po datu 19.5.2020 včetně).

S ohledem na technické a prostorové možnosti mohou být pozápasové rozhovory s trenéry a hráči organizovány více možnými způsoby: online režim, dále pokládání otázek tiskovým mluvčím, ale variantou je i tiskovka na tribuně, kde nehrozí přenos nákazy.

Výbor KSN požaduje od klubů garanci dostatečného času na práci po utkání. V jednání s LFA jsme navrhli, aby byl prostor pro práci novinářů otevřený hodinu po poslední mediální aktivitě (tiskovce, rozhovoru).

Klub sportovních novinářů bude dál monitorovat situaci ve společnosti, podmínky pro práci i hospodaření s akreditacemi. Klub se rovněž obrací na ministerstvo zdravotnictví s dotazem, zda některá omezení (např. uzavřená tisková střediska) nejsou v dnešní situaci už přehnaně přísná. Jsme v intenzivním kontaktu s LFA, start nového režimu vyhodnotíme na společné schůzce hned po první sérii ligových zápasů.

Výbor KSN

MEDIA PROTOKOL covid19 press 2020_05_25.pdf Manuál LFA (MEDIA PROTOKOL COVID 19)