Úvod > Aktuality>Maďarští kolegové oslavili 110. výročí své organizace sportovních novinářů

Maďarští kolegové oslavili 110. výročí své organizace sportovních novinářů

Tradice maďarského sportu je opravdu jedinečná a stejně tak se s ní pojí i tradice maďarské sportovní žurnalistiky. První sportovní referáty jsou v tehdejších Uhrách datovány už od roku 1867, nejrůznější sportovní dění a informace o něm měly vždy silnou čtenářskou odezvu, a tak už na jaře 1909 se různé zájmové kroužky a sdružení organizačně propojily do nově ustaveného Magyar Sport Hirlapirók Szindikatusa.

Maďarští kolegové tedy letos slavili 110. výročí své organizace a oslavy pojednali ve velkém stylu. Takzvaný jubilejní kongres proběhl od šestnáctého do osmnáctého května v Budapešti za neuvěřitelné účasti více než třistačtyřiceti členů jejich syndikátu doslova z celé země.  Předseda organizace maďarských sportovních novinářů György Szöllosi  navíc v únoru letošního roku po úmrtí Lva Rossošika převzal pozici místopředsedy AIPS Europe a využil jubilea také k posílení své i maďarské pozice na mezinárodním poli. Jubilejní kongres doplnilo zasedání exekutivy AIPS Europe a také účast řady zahraničních hostů i z mimoevropských teritorií. Pod patronací prezidenta AIPS Gianniho Merla, primátora Budapešti Istvána Tarlóse a rektora budapešťské univerzity Lájose Mocsaie proběhl obsáhlý mediální seminář se zaměřením na roli žen v současném sportu i sportovní žurnalistice. V obsáhlé panelové diskuse ve velmi neformální atmosféře rozhodně zaujala vystoupení olympijských legend odlišných generací Donny de Varonaové a Katinky Hosszúové vystihující na základě osobních prožitků a zkušeností obrovské změny posledního půlstoletí.

Zahraničním hostům byla po přijetí představiteli parlamentu představena do poslední fáze vstupující přestavba bývalého Népstadionu – Ferenc Puskás Arena pro 66 tisíc diváků bude příští rok dějištěm několika utkání turnaje EURO 2020.  Budapešť pokračuje ve výstavbě špičkové sportovní infrastruktury a za pět let by prý  znovu měla zopakovat kandidaturu na pořadatelství olympijských her 2032.

Také vyvrcholení kongresu s oceněním řady osobností maďarské sportovní žurnalistiky proběhlo v areálu pojmenovaném po světové fotbalové legendě. Akademie Ference Puskáse ve Feltcsútu pečuje o maďarské fotbalové naděje - nejmladší z vybraných talentů se do ní přesouvají už v osmi letech. Ve skvěle vybaveném  nádherném areálu oslavili maďarští kolegové své mimořádné jubileum a jako jeden z mnoha projevů uznání  bylo v rámci slavnostního galavečera potvrzeno, že pro rok 2020 byla s konečnou platností odsouhlasena žádost Budapešti o pořadatelství 83.kongresu AIPS.

Vladimír Drbohlav