Úvod > Aktuality>Kongres ozdobený českým vítězstvím v celosvětové konkurenci

Kongres ozdobený českým vítězstvím v celosvětové konkurenci

Začátkem února proběhl už 83. kongres Mezinárodní organizace sportovních novinářů (AIPS) v Budapešti. Náš klub tradičně zastupovali Zdeněk Pavlis a Vladimír Drbohlav, českou účast však tentokrát ještě oživil fotograf Roman Vondrouš, který v rámci kongresu převzal významné ocenění za vítězství ve světové soutěži.

Vyhlášení kategorie “Photography Portfolio“ - odleva vítěz Roman Vondrouš, Eszter Dorogiová  (převzala ocenění pro druhé místo za nepřítomného Australana Adama Prettyho), třetí Rus Sergej Kivrin a oba předávající - bývalý maďarský prezident, člen MOV a olympijský vítěz Pál Schmitt a předseda AIPS Afrika Obi Mitchell z Nigérie.

Vyhlášení kategorie “Photography Portfolio“ - odleva vítěz Roman Vondrouš, Eszter Dorogiová  (převzala ocenění pro druhé místo za nepřítomného Australana Adama Prettyho), třetí Rus Sergej Kivrin a oba předávající - bývalý maďarský prezident, člen MOV a olympijský vítěz Pál Schmitt a předseda AIPS Afrika Obi Mitchell z Nigérie.


Pro pořadatelství kongresu přijalo AIPS s potěšením nabídku Budapešti, která pokračuje v ambiciózním úsilí o naplnění olympijské kandidatury a společně s výstavbou mimořádných sportovišť poskytuje výhodné podmínky pro setkávání sportovních federací.

Maďarští kolegové dokázali mezi nadnárodní sportovní organizace začlenit rovněž AIPS a zasloužili se o opravdu důstojné aranžmá letošního kongresu s účastí delegátů devadesáti čtyř členských organizací a plejády skutečně reprezentativních a tentokrát i vhodně využitých hostů.

Po loňské lausannské premiéře odstartoval kongres znovu slavnostním večerem AIPS Media Awards Gala a v nejprestižnější světové soutěži putovalo zásluhou fotografa Romana Vondrouše z ČTK a jeho snímků z dostihového prostředí prvenství v jedné z osmi kategorií do České republiky.

Z příspěvků 1 746 účastníků ze 125 zemí vybrala porota v každé kategorii nejlepší trojici, která byla pozvána do Budapešti a v celosvětově dostupném streamovém i televizním přenosu vysílání Olympic Channell moderujícím Jonathanem Edwardsem představena a vítěz v oscarovém modelu velice důstojně oceněn. Proti roku 2018 se zvýšil počet účastníků o více než třetinu a soutěžní kategorie ještě doplnilo ocenění vybraného zástupce investigativní žurnalistiky (Jamil Chade z Brazílie) a ceny za celoživotní přínos, kterou obdržela legenda španělské sportovní žurnalistiky 93letý Jose Maria Lorente.

Vlastnímu jednání kongresu předcházela dlouhá diskuse ohledně inovace statutu AIPS, který byl vytvářen ještě v době monackého sídla organizace a po přesunu do Lausanne vyžaduje úpravy s ohledem na specifika švýcarského práva. Nezbytnost právní úpravy by měla doprovodit určitá modernizace statutu zahrnující novou realitu současného digitálního světa. Poněkud bezbřehou výměnu názorů nakonec uťalo pověření známého právníka MOV Francoise Carrarda vytvořit specializovanou pracovní skupinu se zastoupením členů AIPS ze všech kontinentů a příštímu kongresu předložit k projednání a schválení konečnou podobu nového dokumentu.

Proti někdejšímu chaosu byl tentokrát zdařilý výběr prezentací a specializovaných diskusních fór. Skvělým úvodem bylo setkání s předsedou FIFA Giannim Infantinem, svojí bezprostředností znovu zaujal první muž IAAF Sebastian Coe, velice věcná byla nová vedoucí mediálních operací MOV Lucia Montanarellaová i Kostas Vernikos při představení současných i budoucích plánů OBS a Olympic Channell. Spíše pozdravné pak byly prezentace prezidenta IJF Mariuse Vizera či zástupce FINA Pedra Adregy.

Diskusní fórum investigativní žurnalistiky obstarali kolegové z Brazílie, Argentiny a Tuniska. Všichni se svými objevy výrazně zapsali do současného sportu, dva z nich se museli uchýlit do Evropy a měli co vyprávět. Pro evropská měřítka jsou jejich zkušenosti stále poněkud divočejší a syrovější.

Také v očekávané diskusi ohledně stoupajícího ženského prvku ve sportovní žurnalistice dominovaly nakonec mimoevropské účastnice. Americká olympijská vítězka a komentátorská legenda Donna de Varonaová zavzpomínala na své působení v prakticky čistě mužském prostředí, Evelyn Wattaová z Keni a zejména Zahra Alijíová z Íránu potom velmi zajímavě představily současnost. Podle ohlasu kolegů z jiných kontinentů to byla opět dobrá volba – ale zase poněkud mimo evropský kontext. Předseda Merlo na závěr představil statistiky jasně dokumentující nárůst počtu žen v AIPS i sportovní žurnalistice obecně, ale za souhlasu kongresu znovu odmítl cestu zavádění genderových kvót.

Nástup Asie a Afriky se projevuje i v počtu členů AIPS, který k lednu 2020 výrazně překročil hranici deseti tisíc. Celkově nejpočetnější ovšem stále zůstávají evropské organizace, KSN se počtem členů celosvětově řadí na přelom druhé a třetí desítky. Obecně však AIPS Evropa stále hledá věcnější stanovení priorit a také ukončení dlouholetého uzavření se zejména skandinávských kolegů do čistě národní problematiky.

Zastupující generální sekretář Jure Ozmec informoval o praktickém dokončení restrukturalizace odborných komisí a jejich nově koncipované spolupráci s federacemi. Platby za karty AIPS by na další dvouleté období měly být navýšeny na 40 eur. Příští kongres měla původně hostit rok před ZOH Čína, ale tato možnost vzhledem k epidemie koronaviru padla. Nového hostitele oznámí exekutiva AIPS do poloviny letošního roku.

Vladimír Drbohlav a Zdeněk Pavlis
delegáti KSN ČR na 83. kongresu AIPS

Vítězové AIPS SPORT MEDIA AWARDS 2019:

Photography – portfolio: Roman VONDROUŠ /Česká republika. Sport Action: Juan ARBOLEDA / Kolumbie

Writing – Best Colour Piece: Suzanne WRACK / Velká Británie. Best Column: Prajwal OLI /Nepál

Video – Athlete Profile: Matthew ALLEN /USA. Documentary: Stuart POLLITT /Velká Británie

Audio: Robert HOHLER+Andrew RYAN /USA   

 

Vítězové anket AIPS pro rok 2019:

Nejlepší sportovec roku

Muži:
1. Lionel MESSI (Argentina, fotbal) 394
2. Eliud KIPCHOGE (Keňa, atletika) 361
3. Rafael NADAL (Španělsko, tenis) 282        

Ženy:
1. Simone BILESOVÁ (USA, sport. gymnastika)  452
2. Megan RAPINOE (USA, fotbal) 406
3. Shelly-Ann FRASEROVÁ-PRYCEOVÁ (Jamajka, atletika) 331 

Týmy:
1. FC Liverpool (fotbal) 908
2. reprezentace USA ženy (fotbal) 538
3. reprezentace JAR muži (ragby) 434 

Nejlepší tisková střediska:
1. MS atletika Doha (Katar) 574
2. MS žen fotbal (Francie) 539
3. Wimbledon (Velká Británie) 461