Úvod > Aktuality>Kongres AIPS Europe 2015

Kongres AIPS Europe 2015

Kongres evropské sekce AIPS se uskutečnil 11.-13. září 2015 v Minsku za přítomnosti delegátů z 28 zemí. Kromě průběžné agendy a velmi kvalitního představení hostitelského města a Běloruska byl nejzávažnějším bodem programu několikahodinový seminář věnovaný současné situaci podmínek práce profesionálních sportovních žurnalistů v Evropě, tendencím k omezování jejich profesních práv v některých zemích a především petici podané AIPS Europe ohledně této problematiky v loňském roce Evropské komisi jako relevantnímu orgánu Evropské unie.

Z původního protestu veřejnoprávních rozhlasových stanic vůči nově požadovaným licenčním platbám za vysílání fotbalových zápasů ve Francii a Španělsku se postupně vyvinula daleko komplexnější otázka s dopadem rovněž na píšící novináře a fotografy. Jde o obecnou dostupnost sportovních akcí pro profesionální žurnalisty a příslušná komise EK po pečlivém zvážení petiční stížnost akceptovala a postoupila k dalšímu projednávání. Po určitém odkladu vzhledem k výměně Barrosovy garnitury za Junckerovu nyní postupují v Bruselu další legislativní kroky.

Exekutiva AIPS Europe žádá jednotlivé národní organizace o maximální míru spolupráce, poskytnutí relevantních informací a všech příkladů porušení žurnalistických práv v jejich teritoriu. Během následujících měsíců budou pokračovat expertní jednání, pro rok 2016 se předpokládá společné kontinentální zasedání AIPS Europe v Bruselu za účasti zástupců EK a EU. Problematika je ovšem nesmírně komplikovaná a současné postoupení petice rovněž „Civil Liberty Commission“ začíná původní konkrétní profesní protest posunovat do jednání s rozhodně velice otevřenými možnostmi nečekaných dopadů.

V rámci kongresu byla vítězce loňské ankety AIPS Europe Darje Domračevové předána cena pro nejlepší sportovkyni Evropy roku 2014 (Manuel Neuer jí dostal v Mnichově v rámci přímého televizního vysílání). Běloruští kolegové společně s NOV uspořádali při této příležitosti biatlonový závod legend. Podmínkou účasti bylo ukončení aktivní kariéry a předchozí zisk medaile z mistrovství světa nebo ZOH. V soutěžích jednotlivců a smíšeném závodě dvojic se představila dvacítka legend z devíti zemí a do areálu v Raubiči se na závody přišlo podívat neuvěřitelných 22.500 diváků.

Vladimír Drbohlav
delegát KSN ČR