Úvod > Aktuality>Ankety>Sportovcem roku se podruhé stal judista Lukáš Krpálek

Sportovcem roku se podruhé stal judista Lukáš Krpálek

Anketu Sportovec roku podruhé v kariéře vyhrál judista Lukáš Krpálek. Mistr světa porazil v novinářském hlasování basketbalistu Satoranského, hokejistu Pastrňáka i rychlobruslařku Sáblíkovou. Kolektivem roku byl vyhlášen reprezentační tým basketbalistů, do síně slávy vstoupil bývalý cyklista Jiří Daler.

Judista Lukáš Krpálek získal titul Sportovec roku v roce 2016 jako olympijský vítěz, tentokrát mu na první místo pomohl titul mistra světa. V novinářské anketě je jediným mužem, který dokázal od roku 2006 prolomit ženskou nadvládu. Z posledních 14 ročníků totiž dvanáctkrát vyhrály ženy-sportovkyně. Posledním mužským vítězem před Krpálkem byl v roce 2005 hokejista Jaromír Jágr.

 
JAK JSME HLASOVALI
PŘEHLED HLASŮ VŠECH ČLENŮ KSN, KTEŘÍ SE DO HLASOVÁNÍ ZAPOJILI, NAJDETE ZDE

V minulém roce vyhrála lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká s rekord-ním náskokem 759 bodů před druhou Martinou Sáblíkovou. Letos bylo hla-sování podstatně vyrovnanější. Basketbalista Tomáš Satoranský skončil druhý se ztrátou 74 bodů a od jednotlivých hlasujících obdržel dokonce více prvních míst než Krpálek. Judista byl jedničkou pro 36 hlasujících, zatímco basketbalista posbíral 39 prvních míst. Rozhodla však umístění na dalších příčkách, kde si vedl Krpálek výrazně lépe.

Satoranský je nováčkem v elitní desítce a hned se dokázal vyšvihnout na druhou příčku. Jeho výsledek je nejlepším umístěním představitele kolek-tivního sportu od roku 2006, kdy byl na druhém místě hokejista Jágr. A ještě jeden unikát: Satoranský je nejlépe umístěným basketbalistou v histo-rii ankety, před ním v desítce byly jen dvě ženy: Hana Horáková skončila v roce 2010 osmá a Eva Němcová v roce 1997 desátá.

Bronzovým stupínkem pokračoval vzestup hokejisty Davida Pastrňáka, který minulý rok při své premiéře v desítce nejlepších skončil čtvrtý.

To rychlobruslařka Martina Sáblíková byla mezi elitou už potřinácté. Od roku 2006 chyběla jen jednou (2012), třikrát vyhrála, dvakrát byla druhá, dvakrát třetí, ale letos poprvé obsadila čtvrtou pozici. Z celé škály umístění v TOP 10 jí chybí jen sedmé a desáté místo.
Na třetí příčku letos Sáblíková ztratila 183 bodů, to je vůbec největší roze-stup v desítce. Naopak nejvyrovnanější byl boj o sedmé místo, kde Adam Ondra porazil Ester Ledeckou jen o 26 bodů.

Mužská basketbalová reprezentace byla ještě za Československa jednou druhá (1967) a dvakrát třetí (1981 a 1985), ale ještě nikdy anketu nevyhrá-la. A na titul Sportovec roku nedosáhl ani jiný basketbalový kolektiv, byť ve finále už figurovaly i reprezentační týmy žen ČSSR i ČR, juniorek a ženské družstvo Gambrinus Brno.

Vítězství to bylo zcela suverénní. Český tým porazil o 146 bodů fotbalovou Slavii a o dalších 80 bodů odskočil třetí fotbalové reprezentaci ČR. Jen 29 hlasujících nezařadilo basketbalový tým na první místo.

Mezi jmény dosavadních vítězů ankety Juniorský sportovec roku najdeme pozdější vítěze hlavní kategorie Martinu Sáblíkovou (2006), Lukáše Krpálka (2008) a Ester Ledeckou (2013 a 2015), ale dosud nikdy nezískal ocenění žádný mladý tenista. Prvním laureátem se stal až nyní za rok 2019 Jonáš Forejtek. Osmnáctiletý tenista je světovou dvojkou mezi juniory, vyhrál juniorskou dvouhru na US Open a čtyřhry na Australian Open a ve Wimbledonu.

Slavnostní vyhlášení výsledků novi-nářské ankety Sportovec roku 2019 proběhlo 20. prosince v hotelu Hilton Prague.

Deset nejlepších sportovců, tři nejúspěšnější kolektivy, trojice nejnada-nějších juniorů a Sportovní legenda převzali svá ocenění v přímém televiz-ním přenosu vysílaném na programu ČT1, který moderovala Daniela Písařovicová. Slavnostní večer doplnilo hudební vystoupení Lenny a Marka Ztraceného. V 61. ročníku odborné ankety Sportovec roku, vyhlašované Klubem sportovních novinářů, přispělo svými hlasy 238 žurnalistů. Celý projekt organizačně zajišťuje již 23 let agentura BPA sport marketing.